Blog

N jak nadmiar skóry po dużej utracie wagi – najczęściej operowane obszary

Utrata pięciu lub dziesięciu kilogramów, najczęściej nie powoduje problemów z pojawieniem się nadmiarów obwisłej skóry. Kłopoty najczęściej zaczynają się wtedy, kiedy osoby otyłe postanawiają zmienić swoje życie i udaje im się schudnąć kilkadziesiąt kilogramów. Otyłość to jedna z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych współczesnego świata. Utrata tak dużego nadmiaru kilogramów, najczęściej wiąże się z ogromnym poświęceniem oraz wysiłkiem. Po osiągnięciu sukcesu, ostateczny wygląd ciała, nie zawsze idzie w parze z oczekiwaniami osoby, która schudła. Skóra ma ograniczone możliwości kurczenia się, a przy tak dużej utracie wagi, często pojawia się problem z jej nadmiarem.

Chirurgia plastyczna pozwala dziś na zniwelowanie tego problemu. Właściwie jest to jedyny, przynoszący widoczne skutki sposób na pozbycie się dużych nadmiarów skóry. Nie jest to jednak procedura pozbawiona ryzyka. Pamiętajmy o tym, że jest to zabieg chirurgiczny, z którym wiąże się zagrożenie wystąpienia niepożądanych powikłań. Pacjent po zabiegu potrzebuje kilku tygodni na rekonwalescencję, podczas których powinien ściśle przestrzegać wskazań lekarza.

Obszary ciała, najczęściej poddawane operacji po utracie wagi

  • Brzuch – ta część ciała większości z nas sprawia problemy. Brzuch to najczęściej operowana część ciała, która obejmuje zarówno liposukcję, jak i plastykę. Problem z nadmiarem skóry na brzuchu mają nie tylko osoby, które pozbyły się nadmiaru wielu kilogramów, ale także kobiety po ciąży.
  • Piersi i okolice „bocznych piersi” – nadmiar skóry pozostaje poniżej pach, a piersi niejednokrotnie sprawiają wrażenie „pustych”. W tej sytuacji, oprócz redukcji nadmiaru skóry, stosuje się także lifting piersi lub implanty.
  • Górna część pleców i okolice zapięcia biustonosza – po znacznej utracie wagi nad zapięciem biustonosza uwidaczniają się nadmiary skóry, które nieestetycznie wyglądają także w ubraniu.
  • Ramiona – czyli tzw. motylki. Skóra obwisa w dolnej części ramion. Najbardziej widoczna jest podczas podnoszenia rąk do góry.
  • Wewnętrzna strona ud – na nogach nadmiary skóry widoczne są właśnie w tej okolicy.

Kiedy możesz rozważyć operację redukcji nadmiaru skóry?

Duża utrata wagi jest długim procesem, nawet jeśli wiąże się z operacją żołądka. Dojście do docelowej wagi zajmuje okres od kilku do kilkudziesięciu miesięcy i wymaga od pacjenta wyrzeczeń i skupieniu się na diecie oraz ćwiczeniach. Niezależnie od tego, ile trwa proces utraty wagi, Twoje ciało potrzebuje czasu na przyzwyczajenie się i dostosowanie do „nowego” kształtu. Po 18 miesiącach od osiągnięcia docelowej wagi możesz już realnie ocenić stan swojej skóry. Jeśli waga jest stabilna, a nadmiar skóry nadal jest widoczny – jest to moment, w którym możesz zacząć rozważać operację. Obwisła skóra to nie tylko problem estetyczny. Pacjenci niejednokrotnie muszą zmagać się otarciami i odparzeniami oraz ograniczeniami ruchowymi. Jakakolwiek aktywność fizyczna jest zdecydowanie większym problemem. Duże nadmiary skóry po utracie zbędnych kilogramów, najczęściej niweczą cały estetyczny efekt odchudzania. Pojawiają się problemy z dobraniem odzieży i zakryciem nieestetycznych fałd. Redukcja skóry i plastyka niektórych części ciała, to najczęściej skomplikowana operacja, po której pacjenci przez jakiś czas nie mogą wykonywać wysiłku fizycznego, a ich codzienne działania muszą być zgodne ze wskazaniami lekarza. Decyzja o operacji w tym wypadku rzadko jest fanaberią.

Większość otyłych pacjentów, którzy podjęli wysiłek i trud związany z odchudzaniem, traktują poddanie się operacji jak ostateczny etap odchudzania. Po operacji trzeba nadal utrzymywać dietę oraz aktywność fizyczną, aby zachować efekty zarówno odchudzania, jak i operacji. Dla większości pacjentów, operacja redukcji nadmiaru skóry i plastyki wybranych obszarów ciała, jest dodatkową motywacją do dbania o swoje zdrowie i sylwetkę.